Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Igre gladi - prvi dio Šojke rugalice najslabija je karika u serijalu

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 22.11.2014. / Autor: Mladen Šagovac Igre gladi - prvi dio Šojke rugalice najslabija je karika u serijalu

Katniss Everdeen se uništavanjem kupole arene panemskih Igara gladi našla u poziciji na kojoj se ustvari nije zamišljala. Ono što je za nju bio niz potpun individualnih poteza izazvanih instinktom za preživljavanje, za pobunjenike i ugnjetavane stanovnike Panema pretvorilo se u simbol otpora apsolutističkoj vlasti. Na kraju prethodnog filma "Igre gladi: Plamen" otkrivamo da postoji pokret otpora protiv Kapitola, međutim jedina lica koja u tom času možemo povezati s organizacijom je Plutarch Heavensbee (Philip Seymour Hoffman), producent igara u kojima se žrtvuju mladi životi, zatim Katnissin trener Haymitch Abernathy (Woody Harrelson) i njena simpatija iz prvog filma Gale Hawthorne (Liam Hemsworth). Sada publika (ona koja nije čitala roman) konačno otkriva i tko ustvari stoji iza spašavanja Katniss iz arene smrti i raskola.

Trailer - Igre gladi: Šojka rugalica 1. dio

13. Okrug jednom je davno već digao svoj glas protiv Kapitola i to su skupo platili. Sada je kompletno stanovništvo okruga nastanjeno pod zemljom te živi i funkcionira u potpunoj ilegali. Na čelu odmetnutog okruga je predsjednica Alma Coin (Julianne Moore) koja se već dugo pripremala za otvorenu borbu s predsjednikom Snowom. Dok Coin i Plutarch smišljaju kako javnosti prezentirati Šojku rugalicu kao simbol pobune, Katniss na pameti ima jedino činjenicu da iz arene nisu spasili i Peetu (Josh Hutcherson) te Johannu (Jena Malone). Utjehu joj donekle pokušava pružiti Gale koji uviđa da je u ljubavnom smislu Katniss za njega izgubljena bitka. Isprva je sve na nivou političkog nadmetanja medijskim zastrašivanjem, a ubrzo uviđaju i da predsjednik Snow, Peetu koristi kao marionetu kako bi utjecao na javnost i obeshrabrio širenje pobune.

Oni su podtlačeni, ali opako dobro odjeveni

Ovo je film namijenjen mladoj, tzv. young adult, publici. Ovu činjenicu mora se imati u vidu prije nego odlučite "Igre gladi: Šojka rugalica 1. dio" pogledati u kinu, a jednako je bitno tu istu činjenicu uvažiti pri samom gledanju filma. Već se u prošlom filmu dala osjetiti prenaglašeno modno dizajnirana kostimografija, ali u ovom filmu ista praktički vrišti s platna. Prvi film, "Igre gladi", još je imao koliko toliko futuristički imaginarnu kostimografiju, međutim ovdje se teško oteti dojmu da se ponavlja priča s modno osviještenim vamprima koji su iz nastavka u nastavak nosili sve elegantnije krojeve. Iako su stanovnici 13. Okruga svi redom uniformirani i jednolično odjeveni, predsjednica Coin zajedno s Plutarchom, brine o vizualnom identitetu Šojke rugalice?

Ratni planovi u ovoj političkoj igri kroje se u glavi modnih dizajnera i to je ono na trenutak nagrđuje kompletnu sliku imaginacije ove priče te ju na trenutak čini plitkom. S druge strane pak, da se ratovi vode prvenstveno umjetničkim vizualiziranjem, te da je vizualni kontakt s vođama ono što duboko utječe na narod, nije nešto tek od jučer znano. Svi veliki diktatori, a i oni koji su dizali svoj glas protiv njih, koristili su se raznovrsnim medijskim sredstvima kako bi utjecali na narode. Sad jesu li to bili radio prijemnici ili ilegalni pamfleti u prolazu zalijepljeni na zid, ili pak reljefni stupovi kao što je onaj cara Trajana, nebitno je. Bitno je da postoji temelj za ovaj element priče. No, da je pomalo smiješno koliko truda pobunjenici ulažu u modni izgled simbola njihove pobune. Jest, smiješno je. Gdje je moda, odnosno prikladno odijevanje, tu je i Effie Trinket. Ukoliko vas je Elizabeth Banks oduševila kao naperlitana i hipernetuzijastična Kapitolka, sada će vas njen lik oboriti s nogu. Banks i dalje simpatično dočarava ženu koja suosjeća sa svima, ali ponajviše drži do svojih metropolitanskih manira i navika. Ovdje je na cijelu njenu karakternu "prpošnost" nadodana i otvorena ozlojađenost situacijom u kojoj se našla, kako ona kaže, kao - politička izbjeglica.

Predsjednica Coin
Predsjednica Coin

Politika i mediji

Od samog početka priča "Igara gladi" ima medijsko-politički podtekst. Dok su prva dva filma prikazivala samo strukturu medijske manipulacije Kapitola, ovaj nastavak publici približava sliku medijskih poteza i protupoteza. Cijeli je film prožet medijskim igrama i prepucavanjima pobunjenika 13. Okruga i centralne vlasti u Kapitolu. Čime je postavljena poanta na kompletan podtekst serijala koji je lako usporediv sa svuremenom slikom odnosa politike i medija. To "Igre gladi" opčenito čini važnim filmskim (i literarnim), pa je iz istog razloga teško oprostiti relativiziranje priče trošenjem vremena na modni asesoar likova. Kapitol, svjestan da ne može sakriti činjenicu da je Katniss pobjegla iz arene, odmah zarobljenog angažira Peetu kao mediatora koji bi trebao umirujuće utjecati na javnost. Nasuprot tome, predsjednica Coin i Plutarch, Katniss suočavaju sa strašnim razaranjem napalm bombama koje je Snow napravio u njenom 12. Okrugu.

Katniss pristaje biti lice pobune, a svoju poruku stanovnicima Panema odašilje nakon što posvjedoči bombardiranju bolnice u 8. Okrugu. Prijelomni trenutak u filmu, nikako ne djeluje prijelomno. Ratni poklič koji Katniss izgovara u kamere kada Snowu i pobunjenicima daje na znanje da je još živa, suzama unatoč, ne djeluje dovoljno emotivno i snažno. Teško je uprijeti prstom u smjeru krivca, no obično su za greške u filmovima glavni krivci redatelji, stoga ovaj križ ide na leđa Francisa Lawrenca. Borbeni pokliči ključni su trenutak filma kojega su dio. Ovdje taj osjećaj izostaje zbog pretjeranog rezanja u montaži i mlako postavljene scene. Umjesto da malo bolje iskoristi datu situaciju netom skončanog uništenja bolnice, redatelj Katniss okružuje samo njoj pridodanom terenskom televizijskom ekipom. Ono što bi trebalo izgledati kao nazubljivanje oružja, izgleda više kao njegovo razmontiravanje i pokretački se moment gubi u golišavosti samog kadra, pa čak i loše tempiranoj montaži kadrova.

Najslabiji do sad

Više je razloga zašto je ovo najlošiji nastavak, a ponajveći je problem što je glumica Jennifer Lawrence prerasla ovaj tip kinematografije. Drugi problem filma je potpuno drugačiji tempo u odnosu na prethodna dva. Radnja je znatno usporenija, što čak i odgovara dijelovima priče kao na primjer dok bombarderske eskadrile Kapitola ispuštaju megatonske bombe na 13. Okrug, ali općenito nikako ne funkcionira i znatno utječe na raspoloženje. Treba ipak uzeti u obzir da je ovaj film samo postavljanje scenografije za finalni krešendo. Nije teško dokučiti koji su to zelembaški razlozi ponukali producente da posljednji dio priče ispričaju u dva dijela, zbog čega je i tempo filma osjetno sporiji od svojih prethodnika, ali da su mogli sve prikazati u jednom filmu, mogli su. Kako su u prvom dijelu, a potom i u nastavku, odbrojavanja uoči početka Igara najnapetiji dijelovi filma, isti trik je okušan i ovdje samo što se ne odbrojava početak igara, nego preostalo vrijeme do zaključavanja bunkera, koliko ima još do prelaska zaštitne granice Kapitola itd. Baš spomenuto odbrojavanje do zaključavanja bunkera uoči bombardiranja, otkriva koliko je film montažerski i tempom loše nategnut.

Igre gladi: Šojka rugalica 1. dio
Prizor iz filma "Igre gladi: Šojka rugalica 1. dio"

Glumačke izvedbe, izuzev one Elizabeth Banks, teško je pohvaliti. Donald Sutherland standardizirano glumi antagosnita, ali niti nema dovoljno minutaže da bi publiku ičime impresionirao. Isto vrijedi za Harrelsona kao Haymitcha ili pak Philipa Seymoura Hoffmana. Ovo je samo pokazatelj gdje su scenaristi (Peter Craig i Danny Strong), mogli razvlačiti scenarij bez da redatelj kasnije gubi vrijeme na nekonzistentnoj montaži.

Osim Banks, najviše dojma ostavlja Josh Hutcherson u ulozi Peeta Mellarka. Njega do pred sam kraj filma gledamo isključivo preko kapitolskih televizijskih objava u kojima služi kao promotor panemskog mira. Iako i ovdje ima odličnih trenutaka, vrhunac ovog lika dolazi s finalem filma gdje ga publika susreće u neprepoznatljivom i potpuno transformiranom izdanju. Velika očekivanja od pojave Julianne Moore padaju u vodu kad shvatite da je njen lik predsjednice Coin ustvari hladni pragmatičar koji velike govore tehnički odrađuje, dok joj najbolje leži operativa i organizacija.

Vrhunska produkcija

Iako će dio publike odmah u 13. Okrugu prepoznati scenografiju koja je korištena za zatvor u "Čuvarima galaksije", "Igre gladi: Šojka rugalica 1. dio" je produkcijski raskošan projekt, koji je čak malo robusniji od prethodnika, koji je pak s radnjom u Kapitolu više bio ukrašen računalnom scenografijom nego hardverom. Produkcija, uz naravno važan podtekstualni kontekst, ono je što spašava ovaj film i zadržava ga iznad granice potonuća negativnih ocjena. Treći faktor koji (za sad) spašava ovaj film, birazno je za reći, četvrti je nastavak koji u kina dolazi tek za godinu dana. Ovaj film i ocjena o njemu ovisi o onome što će kritika i publika imati za reći o posljednjem filmu serijala. Ukoliko i "Igre gladi: Šojka rugalica 2. dio" bude izvedbom opet slabiji od prva dva filma, to će se odraziti i na ukupni dojam o ovom filmu.

recenzija Julianne Moore Elizabeth Banks Josh Hutcherson Philip Seymour Hoffman Jena Malone Donald Sutherland Igre gladi Jennifer Lawrence Liam Hemsworth čuvari galaksije igre gladi šojka rugalica katniss everdeen kapitol


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?