Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: Tajni život Waltera Mittyja

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 09.01.2014. / Autor: Mladen Šagovac Gledali smo: Tajni život Waltera Mittyja

Teško je dokučiti što se točno nije dopalo filmskoj kritici u najnovijem filmu Bena Stillera. Morali biste biti lišeni bilo kakvog osjećaja za stilsku slobodu da vam se ovaj film nikako ne dopadne. Istina je da film nije usko rečeno izravna ekranizacija priče od koje je posudio glavnog junaka. No, to nije ni jedini raniji film koji je zasnovan na kratkoj priči Jamesa Thurbera, u kojem glavnu ulogu tumači Danny Kaye. Stiller je u film uzeo samu esenciju originalne priče a ona se odnosi na perspektivu iz koje pojedinac promatra svoj život i svijet oko sebe. Jest, učinio je to s malo više mašte i debljim slojem stiliziranja no ova priča niti nije mogla biti drugačije snimljena.

Tajni život Waltera Mittya

Pustolovna humorna melodrama prati Waltera Mittya, čovjeka koji je cijele dane zabijen u fotonegative koje obrađuje za tiskano izdanje magazina Life. Za Waltera svijet mašte u koji često uranja tijekom svakodnevnih radnji je bijeg od sumornog svijeta stvarnosti u kojem mu najveći trn u oku predstavlja zajedljivi šef Ted Hendricks (Adam Scott), tipični managerski kadar doveden kako bi sproveo "kresanje troškova". No ono zbog čega najviše uranja u svoje maštarije je bijeg od osjećaja vlastite besperspektivnosti i letargije. Walter sebe vidi kao običnog šljakera, malog pojedinca na jednoj od postaja časopisa u nastajanju. U trenutku kad mu, zato što je izgubio famozni negativ 25 koji dočarava esenciju Life magazina, otkaz zapuše za vratom, Walter se, uz malu pomoć vlastitog svijeta mašte, budi i pokreće te postaje ono što je suštinski oduvijek želio biti. Avanturist. Dodatni poticaj Wallterovoj odlučnosti predstavlja i kolegica s posla Cheryl (Kristen Wiig).

Tajni život Waltera Mittyja: Trailer

Stvarni život Bena Stillera

Ben Stiller je uspio ostvariti karijeru komičara specifičnog i prepoznatljivog izričaja (Tropska grmljavina, Svi su ludi za Mary, Zoolander). Možda nije u svakom filmu podjednako uspješan, ali nikako mu se ne može spočitnu neoriginalnost. Ni kao redatelju nije mu lako pronaći neke ozbiljnije mrlje u radu jer su mu sva četiri dosadašnja filma polučila uglavnom pozitivne kritike. Ovaj je pak toliko na rubu da mu nedostaje samo još jedna negativna opservacija na internetskom generatoru Rotten Tomatoes kako bi bio proglašen uglavnom lošim filmom. Pitanje je, je li posrijedi stvarno loš film ili je to samo neki sluđeni antagonizam prema maštovitom Benu Stilleru koji uistinu na filmskim platnima živi svoj mittyjevski život ispunjen maštarijama. Kod filma Tajni život Waltera Mittyja zgodan je taj spoj posebnih efekata u prizorima akcije i melodrame. U jednom trenutku Walter Mitty je samo još jedna osoba koja čeka vlak na stanici, dok je u drugom već samozatajni super junak koji predviđa eksploziju plinskih instalacija u obližnjoj zgradi iz koje spašava nečijeg kućnog ljubimca. Nakon što se radnja razvije i on stvarno krene u avanturistički pohod spašavanja jednog negativa za posljednje tiskano izdanje časopisa, Walter više nije siguran je li to njegova mašta ili on stvarno proživljava nevjerojatne stvari koje mu se događaju putem. Kako iza svakog djela nekog umjetnika stoji neka skrivena poruka, lako je pomisliti da je Stiller ovim filmom htio svijetu ostaviti subliminalnu poruku da je on jedan od tzv. Mittyevaca koji kroz život prolaze sanjareći.

Scenarij, fotografija i režija

Priča je smještena na kraj dvije tisućitih, trenutak prije nego će eksplodirati Velika recesija, u vrijeme rasta managerskih sloboda i početka propasti brojnih tiskanih medija. Moguće je da upravo to smeta zapadnjačkim filmskim kritičarima. Stiller je ovim filmom, posebno kroz lik Teda Hendricksa, uputio otvorenu kritiku korporativnoj Americi koja na početku krize a ni kroz cijelo ovo njeno razdoblje nije znala honorirati doprinos i žrtvu malih ljudi. No, to je tek djelić ovog filma čija se priča proteže od američke istočne obale, preko Greenlanda i Islanda do snijegom okovanih vrhunaca Himalaje. Glavnina priče se odnosi na pojedinca i njegovo viđenje sebe. Stiller sve to donekle uspijeva balansirati miješajući elemente melodrame, komedije i apsurdnih akcijskih imaginacija glavnog junaka. Ono u čemu na trenutke zapinje je humor koji zapravo u cjelini niti ne igra glavnu ulogu u priči. Najbolji element filma je slika. Direktor fotografije Stuart Dryburgh (Piano, Aeon Flux, Imperator) napravio je spektakularan posao s ovim filmom. Fantastične vizualizacije sjevernog ledenog mora uz obale Greenlanda, islandskog vijugavog krajolika i himalajskih vrhunaca dodatan su ukras ovoj lijepoj i poetičnoj priči. Redateljski poduhvat da se ukaže ispravnost težnje za duhovnom ispunjenošću ostvarivanjem ciljeva koji pojedinca čine sretnim u potpunosti je uspio. Nikako nije riječ o pojavnim i kratkotrajnim sadržajima kakvi inače ispunjavaju lakonotne komedije ovog redatelja i glumca. 

recenzija Ben Stiller kritika Mladen Šagovac Tajni život Waltera Mittyja The Secret Life of Walter Mitty


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?