Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Oscars: 2nd opinion

NAGRADE I DOGAĐANJA / OBJAVLJENO: 10.03.2010. / Autor: Moj Film Oscars: 2nd opinion

Autor: Mladen Šagovac
Foto: Oscars.org

Noć zlatnih kipića je iza nas i tek sad slijedi slijeganje mišljenja i dojmova. Mišljenja većine kritike su identična: dosadno, predvidivo(po pitanju nagrada) i razočaravajuće.

Pročitaj: Akademija ga nije voljela

Bill Mechanic i Adam Shankman (krivci)

Jedna korisnica na našem forumu je napisala kako su Oscari jedna lijepa tradicija, a mi odgovaramo tradicija koja je ove godine prekinula jednu lijepu tradiciju, dodjelu nagrade (Oscara) za životno djelo.
Sramota! Skandal! Bezobraština! Ne znam gdje je pamet bila producentima kada su donosili ovakvu katastrofalnu odluku. Uz to, koliko su se god trudili sami ceremonijal učiniti jednostavnijim, toliko su ga vizualno srozali i osiromašili a opet nekako im je uspjelo izgubiti kontrolu nad ceremonijom koja je pred sam kraj, u svom vrhuncu, pri dodjeli najbitnijih nagrada morala biti izbrzana jer je za više od pola sata premašila zadano trajanje.

Taština slave

Sve u svemu, "sajam taštine" ove je godine imao svoj jedini vrhunac u trenutku preuzimanja Oscara od strane laureata. Jedini koji su se ponijeli posve prirodno na pozornici Kodak Teathre su laureati Jeff Bridges, Sandra Bullock i Christopher Waltz. Skandale svojim, u najmanju ruku čudnim verbalnim ispadima, su prouzročili oskarovac Sean Penn koji je uz isticanje kako nije član akademije, našao sebi za svrsishodno kritizirati istu zbog nekih "propusta" i Elinor Burkett koja je Rogeru Ross Williamsu upala pred mikrofon i "babski" oduzela govor. Dok razumijem ispad Elinor Brukett koja se valjda osjećala zapostavljenom jer nije pozvana na pozornicu iako je koautorica nagrađenog dokumentarca Music by Prudence, nije jasan Sean Penn koji je svojim ispadom umalo upropastio dodjelu nagrade za najbolju žensku ulogu lamentirajući o tome kako on nije član akademije i kako je iz nominacija izostavljena njegova bivša supruga. Penn iza sebe ima oduži "dosje" javnih ispada pa i na dodjelama Oscara, što ga čini, iako je vrhunski glumac a i režiser, očajnom zvijezdom/celebom. Postavlja se pitanje, ako su mu Akademija i Oscari toliko mrski, što se uopće pojavljuje tamo?!

Stvarna svijetla točka noći

Premda dobar kritike "bipolarni" dvojac Martin/Baldwin hračka nazivajući njihove šale mlakima, ne dijelim njihovo mišljenje. Steve Martin i Alec Baldwin pokazali su se skoro pa svijetlim točkama produkcijski mlohave dodjele Oscara, koja je dodatno umrtvljena izbacivanjem živog izvođenja nominiranih filmskih pjesama iz repertoara. Zlatni voditeljski trenutak se dogodio kada je Steve Martin primijetio da je u dvorani Christopher Waltz, nominiran za ulogu zloglasnog nacističkog lovca na židove, te ga uputio da bolje mjesto za lov na njih(židove) nije mogao naći, ukazujući pritom na to da Hollywoodom vlada "židovski lobi". Njihova parodija na prošlogodišnji horror kino hit Paranormalno je izazvao salve smijeha u dvorani a vjerujemo i pred TV ekranima.

Niskobudžetni Oscar, politika i film

Da je holivudska svetkovina filma osiromašena, bilo je vidljivo iz svake sekunde nedjeljne noći jer su čak i inače impresivni najavni i među jingleovi(brake visuals) bili produkcijski svedeni na najjeftiniju moguću varijantu što je potpuno kontradiktorno godini u kojoj je snimljen najskuplji film svih vremena(Avatar), s druge strane je pak u skladu sa niskobudžetnim pobjednikom dodjele (Narednik James). Kada smo kod nagrađivanja, bilo je nekoliko upitnih odluka Akademije, no, sa većinom se moramo složiti.

Ono što osobno ne mogu i ne želim prežaliti jest odluka da se nagrada za režiju dodijeli Bigelow, umjesto Cameronu. Čak i kada uvažimo nagrade za montažu, zvučne efekte i zvuk ostaje da je Avatar bio puno zahtjevniji film za izrežirati od Narednika Jamesa. Znači, Akademija jest imala prostora za poštivanje politike ali i struke a Oscarom za režiju bi itekako poštivala struku.

Na koncu, Narednik James osim po broju muških likova i mjestu radnje ni po čem drugom nije "muški" film, pojam na koji se pozivaju branitelji ovakvog rasporeda "glavnih" nagrada ovogodišnjih Oscara. Karakterno likove kakve je izrežirala Bigelow, lako je zamisliti kao žene u nekoj tvornici za vrijeme zadnjeg svjetskog rata. Narednik James je "muški" film koliko i Najljepši trenutak života Akira Kurosawe. Toliko "muškog" ispoljavanja turobnih osjećaja i suza osobno nisam nikad vidio ni u svom vojnom službovanju koje je trajalo skoro deset mjeseci duže od 131 minute.

Cameron svojim filmom nije učinio ništa nefilmsko, ništa umjetno, ništa vanserijsko. Dapače, film(motion picture/pokretna slika) i jest počeo sa animacijama(phenakistoscope/flip book). Štoviše, to je priznala i sama Akademija nominacijom Nebesa za film godine. Camerona, pogledamo li malo ozbiljnije scenografiju i publiku(mnštvo plavh boja) ovogodišnje dodjele Oscara, bez imalo dvojbe možemo proglasiti moralnim pobjednikom. Jedini apsolutni gubitnik, unatoč rekordnoj gledanosti, jest Američka akademija filmskih umjetnosti i znanosti.

Katastrofa HRTa

Ovako katastrofalno producirana "najprestižnija" dodjela filmskih nagrada u svijetu više dolikuje dodjelama u nekoj filmskoj "zavjetrini" poput naše zemlje gdje se kvalitetni filmovi u 10 godina mogu nabrojati na prste dvije a festivali jedne ruke. Opet ću se osvrnuti na monumentalno laprdanje dr. Korkuta na HRT1, koji je na krilima prošlogodišnjeg angažmana "zabrijao" da je filmski ekspert i relevantni kritičar pa je u potpunosti zanemario razlog svog angažmana i umjesto modnih komentara, filmofile koji su odlučili tu noć probdjeti do ranih jutarnjih sati sablažnjavao svojim krajnje idiotskim komentarima. Tu ćemo posebno izdvojiti trenutak u kojem dr. Korkut gotovo punih 3 minute trkeljao o tečnosti argentinskog dobitnika Oscara pri čemu je riječ "tečnost/tečno" izgovorio osam(8) puta. Pritom je svojim "zavidnim znanjem" o "tečno" snimljenom, odglumljenom i režiranom - "El Secreto de Sus Ojos" u potpunoj tišini ostavio filmskog kritičara Boška Piculu i režisera Petra Krelju. Moguće da im se tih trenutaka u glavi vrtila neka "tečna" misao kako su zapravo oni ovdje kraj dr. Nenada Korkuta zapravo posve suvišni i nekompetentni posumnjati u njegov profesionalni filmaški sud.

U svakom slučaju, dr. Nenad Korkut je HRT-ov obol ovogodišnjoj nepotrebnoj počasti horror filmovima na 82. dodjeli filmskih nagrada - Oscar. Bilo bi lijepo kada bi ubuduće producenti umjesto nepotrebnih posveta filmskim žanrovima vratili dodjelu Oscara za životno djelo a HRT "banirao" Korkuta i njegovo baljezganje.

 

James Cameron Avatar Jeff Bridges Oscar Alec Baldwin Steve Martin Adam Shankman Bill Mechanic Narednik James Kathryn Bigelow Sandra Bullock Hurt Locker Christopher Waltz Nenad Korkut HRT


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (2)

Anchica 10.03.2010. u 21:41:51 Odlična vijest....
freakica 11.03.2010. u 11:28:56 uf, kako se slažem.. sa svime, od Penna, do Camerona.. a ponajviše onog "filmofila" Korkuta kojeg uredno moram trpiti već godinama..
Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?