Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Što je to HDTV tehnologija?

Što je to HDTV tehnologija?

UVOD - Što je to HDTV tehnologija?

HDTV odnosno High Definition Television je tehnologija koja nudi kvalitetu slike i zvuka značajno veće kvalitete u odnosu na tradicionalne tehnologije prikaza slike i zvuka (PAL, NTSC, SECAM,…). Iako je u samom početku bio emitiran u Europi i Japanu u analognom formatu, danas se HDTV signal šalje isključivo u digitalnom obliku. HD tehnologija je prvi puta predstavljena u SAD-u u 90.-tim godinama 20. stoljeća od strane grupe elektroničkih kompanija zvanih Digital HDTV Grand Alliance.

HDTV nudi daleko veću kvalitetu slike u odnosu na standardne televizore. S obzirom da je rezolucija veća, slika je oštrija, manje mutna i u cjelini bliža stvarnosti. HD nudi i glađe pokrete, detaljnjije i življe boje, a tu je i vrlo visoka kvaliteta višekanalnog zvuka koji čini iskustvo gledanja još boljim.

HDTV nudi dvije kvalitete signala: 720 i 1080 su osnovne oznake, a njima se dodaje ili slovo “i” ili slovo “p” što označava kakav je način iscrtavanja slike (i = interlaced - iscrtava se svaka druga linija, a onda ostale linije; p = progressive - linija po linija se iscrtava). 720 i 1080 predstavljaju “visinu” slike, a širina iznosi 1280, odnosno 1920 piksela). Broj sličica u sekundi (eng. FPS) se katkad navede pokraj oznake, npr. 720p60 što označava rezoluciju 1280×720, progresivan način iscrtavanja slike i 60 sličica u sekundi. Ako se ne spomene broj sličica, onda računajte da se radi o 50 ili 60 za 720p rezoluciju, dok za 1080 su danas česti 1080p24, 1080p25 ili 1080p30 koji će u budućnosti biti zamjenjeni formatima 1080p50 i 1080p60.

Ako je poznata rezolucija DVD-a koja iznosi 720×576 odnosno 720×480 piksela, onda je jasno da HD nudi više puta više informacija pri iscrtavanju slike, s obzirom da je njegova vertikalna rezolucija u slučaju 720p standarda jednaka horizontalnoj rezoluciji DVD-a. Drugim riječima, širina slike DVD-a je jednaka visini slike kod slabijeg HD standarda.

HDTV tehnologija polako prodire u kućanstva diljem svijeta, a procjenjuje se da oko 24 milijuna kućanstava u SAD-u posjeduje “HD Ready” TV prijemnik. Ipak, samo pola ove brojke može uistinu uživati u HD signalu jer ne posjeduje kabelski ili satelitski HD tjuner. Situacija se stalno poboljšava s obzirom na sve veću ponudu HD TV prijemnika, satelitskih risivera, a količina HD materijala je isto tako u stalnom porastu.

HDTV prijemnici

Kupnja HDTV prijemnika je definitvno najzahtjevnija jer o njegovoj kvaliteti i mogućnostima ovisi čitavo vaše iskustvo i doživljaj gledanja. Kupnja HDTV-a se razlikuje od kupnje standardnog, SD televizora po daleko većem broju faktora na koje je potrebno obratiti pozornost prilikom kupnje. Dok ste kod standarnih televizora najviše obraćali pažnju na dijagonalu i tip ekrana, kod HDTV-a još morate obratiti pozornost na rezoluciju zaslona, podržani standardi, brzina odziva, svjetlinu, kontrast, broj i tip konektora,….
Slijedi nekoliko riječi o svakom od ovih standarada.

Rezolucija zaslona i podržani standardi

U uvodu sam spomenuo dvije HD rezolucije: 1280×720 i 1920×1080 pixela. Ako malo prolistate ponude trgovačkih centara primjetiti ćete da se za malo novaca baš i ne može kupiti prijemnik koji podržava obje navedene rezolucije. Česta je rezolucija povoljnih HD prijemnika 1388×768 px što omogućava gledanje 720p rezolucije, no nije dovoljno za gledanje više, 1080p rezolucije. U jednom od posljednjih posjeta jednom zagrebačkom trgovačkom centru sam vidio i zaslone horizontalne rezolucije 1024 piksela koji prema specifikacijama također podržavaju HD rezoluciju, no naravno da ju neće biti u stanju i adekvatno prikazati zbog nedostatka piksela. Ako malo pogledate cijenike vrlo brzo ćete otkriti da je cijena televizora rezolucije 1080p još uvijek itekako visoka i da ćete morati izdvojiti popriličnu svotu ako želite uživati u ovom vrhunskom standardu.

 Podržani standardi su drugi vrlo važan faktor na koji valja obratiti pažnju. Naime, kod jeftinijih modela proizvođači vole mamiti manje iskusne kupce naljepnicama “HD Ready” ili “Digital Ready“. Kako bi uređaj mogao dobiti “HD Ready” naljepnicu, mora zadovoljavati ove standarde: mininum 720 fizičkih linija u wide formatu, HD ulaz bilo putem analognog YPbPr ili DVI ili HDMI konektora (DVI i HDMI moraju imati zaštitu video materijala, HDCP) i zalon mora podržavati reprodukciju formata 1280×720 @ 50 i 60Hz progressive scan (720p) i 1920×1080 @ 50 i60Hz interlaced (1080i).

No, nitko ovdje ne spominje hoće li reprodukcija uopće biti stvarne HD rezolucije ili će biti prilagođena rezoluciji i mogućnostima vašeg TV prijemnika, posebno kada se radi o 1080i/p rezoluciji. Kao primjer ću navesti HD televizor rezolucije 1388×768 koji ima naljepnicu “HD Ready”. Iako ima ovu fancy naljepnicu, nije u mogućnosti reproducirati 1080i standard u onoj kvalitetu u kojoj je materijal snimljen zbog toga što nema dovoljno fizičkih linija koliko format zahtjeva. Rezultat će biti manja oštrina slike i gubitak detalja.

Savjet je da prilikom kupnje dobro proučite koja je rezolucija zaslona i koje HD standarde uistinu podržava. Cijena je ovdje dobar pokazatelj kvalitete.

4:3 ili 16:9 format ekrana? Na ovo je pitanje teško dati jednoznačan odgovor zbog danas dostupnih video sadržaja. S jedne strane imamo DVD i HD materijale koji su širokog formata, a s druge strane su tu zemaljski programi koji većinom emitiraju program u standardnom, 4:3 formatu. HD rezolucije 720p i 1080i su 16:9 formata što znači da će najbolje izgledati na ekranima sa takvim odnosom stranica. Ako se odlučite za 4:3 format, tada ćete 16:9 materijale gledati ili uz dvije crne crte iznad i ispod slike ili ćete skalirati sliku da popuni ekran pri čemu ćete izgubiti dio video informacije. S druge strane, ako se odlučite za 16:9 HDTV, tada ćete morati skalirati 4:3 signale tako da će vam lijevo i desno od slike ostajati crne linije.

16:9 format je budućnost i kupnjom takvog ekrana ćete si osigurati kompatibilnost sa wide video sadržajima, no dok god 4:3 bude pretežno zastupljen, crne crte će se pojavljivati, bilo na 16:9 ili 4:3 zaslonima.

 

Cijeli članak pročitajte na portalu hdtelevizija.com.


Arhiva članaka
Povratak na TECH naslovnicu

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?