Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Spremni ili ne 3D tehnologija vam kuca na vrata!

Spremni ili ne 3D tehnologija vam kuca na vrata!

Konstantnim informiranjem javnosti svi smo većinom upoznati sa 3D displejima i 3D tehnologijama, ali isto tako teško je tu istu tehnologiju predstaviti širokim masama.

I prije nego što kažete "Ja sigurno neću nositi te glupe naočale", razmislite o tome da neovisno o tom vašem stavu, masa ljudi plaća ekstra da bih imala priliku pogledati neki od 3D filmova. Razlog je jednostavan: "ne radi se o 3D prikazu koji nema apsolutno nikakve veze sa 3D tehnologijom i loše je napravljen, ili o 3D-u s kojim su odrasli vaši roditelji. 3D tehnologiju koju nam serviraju Sony, Panasonic i ostatak poznate ekipe teško je usporediti s bilo kojim od prošlih pokušaja prikaza iste. Daleko smo od vremena kada su se 3D naočale dijelile u jeftinom pakiranju žitarica. Tako da, ono što mi preporučamo je: ako imate priliku da se koristite najnovijim 3D tehnologijama, iskoristite tu priliku!

3D

3D osnove

Dva oka imamo s razlogom, i dok smo uživali u stereo zvuku, spomena o steoroskopskoj slici nije ni bilo. Jezgra 3D tehnologije je sasvim jednostavna. Koriste se dvije kamere za snimanje slike koju vide i vaše oči, ali kod prikaza postoji  „trik“. Ultimativan zadatak koji ima ova tehnologija ima  je prikazati Vašim očima različite različite varijacije slike, a sve ostalo odradi Vaš mozak.

Kružne polarizirane ili naočale sa aktivnim LCD „shutter-om“

Jedina stvar koja se nije promijenila u 3D - u je potreba za naočalama. Ako se držite toga da se za 3D na velikom ekranu ne koriste naočale, vjerojatno će Vas ova 3D generacija zaobići. 3D tehnologija još uvijek ovisi o naočalama, ali barem postoje dva glavna tipa: kružne polarizirane i naočale sa aktivnim LCD zatvaračem.  Kružne polarizirane naočale danas  se najčešće koriste u kinima. Ako ste možda bili na 3D prezentaciji Pixarovog ili Disneyevog filma i koristili ono što izgleda kao par jeftinih sunčanih naočala, vjerojatno ste koristili ovu tehnologiju. Da ne ulazimo previše u detalje, svaki objektiv je postavljen da filtrira različito svjetlo, tako da na primjer u sustavu kao što je polarizirani sustav RealD 's mogu  biti dva projektora s različitim polarizacijskim filterima ispred svakog (na slici dolje), ili ZScreen-om koji može u smjeru kazaljke na satu (ili suprotno) okrenuti polarizaciju na svakom okviru. i to 144 puta u sekundi, tako da se svaka od 24 sličice u sekundi prikaže 3 puta po oku.  Jedan od glavnih problema sa ovom tehnologijom jest potreba za srebrnim zaslonom koji može negativno utjecati na točan prikaz boja.

3D

Naočale sa LCD shutter-om

Ova  tehnologija je  zapravo oko nas već neko vrijeme, u stvari tu je već osam godina, a stigla  je zajedno sa Sega Master-om. No, bila je  ograničena mogućnostima tehnologije iz tog doba, pa je mogla prikazati samo 480 linija na 30 sličica u sekundi koje su u 3D-u prikazivale 15 sličica  u sekundi po oku,te je mnogima od titranja moglo pozliti (baš loše).

3DUglavnom, ove naočale rade na način da se svaka leća može vrlo brzo „zatamniti“ kako bi se oko sinkroniziralo sa sličicama koje prikazuje HD televizor. Na ovaj način, svakom oku posebno mogu se prikazati različite 1080p.

IR odašiljač spojen na TV šalje signale kako bi održavao sinkronizaciju između naočala i TV-a. Na većim projekcijama postavljeno je  više odašiljača kako bi se osiguralo da sve naočale dobiju signal.  To baš i nije idealno za velika kina, ali za kućnu upotrebu je sasvim dovoljno

Još jedan razlog zašto su ove naočale idealne za kućnu upotrebu jest taj što nisu ograničene na kut gledanja, boje su točnije, manji je „ghosting“, te veći kontrast između lijevog i desnog oka.  Ako zbrojimo sve ove prednosti, ova tehnologija trebala bi omogući najrealniji  i najpouzdaniji doživljaj 3D tehnologije za kućnu ili bilo koju drugu upotrebu

Ali ne može svatko vidjeti 3D

Kada kažemo da je 3D nije za svakog to stvarno i mislimo (ali stvarno). U stvari, procjenjuje se je 4 posto populacije  zapravo fizički nesposobno vidjeti 3D bez obzira na tehnologiju zaslona. I da stvar bude gora, istraživanje je pokazalo da do 56 posto populacije u dobi od  18 do 38 godina starosti imaju jedan ili više problema sa binokularnim vidom i stoga bi mogli imati poteškoća sa doživljavanjem 3D-a. Dakle, ako ste jedan od tih „nesretnika“, možda je vrijeme da posjetite oftalmologa. Ako ste, pak slijepi na jedno oko, vi i dalje možete gledati u 3D-u ali će vam film izgledati kao i svaki drugi. Naravno, uz pretpostavku da imate naočale.

Zaključak

Sviđalo nam se to ili ne, 3D tehnologija će zaživjeti, kao što je zaživio i HD.


Arhiva članaka
Povratak na TECH naslovnicu

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?