Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Tron: Nasljedstvo

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 30.12.2010. / Autor: Mladen Šagovac Tron: Nasljedstvo

Opravdano je očekivati manje, često se tada ispostavi da dobijete više ili se tako barem pričinja.

Tron: Nasljedstvo zapravo ne razočarava čak ni ako se od njega očekuje previše. A čest je slučaj da se od filmskih nastavaka očekuje upravo previše. Upravo toga su bili svjesni producenti ovog filma i uspješno ga zadržali unutar okvira prethodnika uz GMO podebljanje impresivnim CGI prizorima i fenomenalnim soundtrackom. Sadržajni okvir je zadržan dualitetnom pričom u kojoj se filmska stvarnost oblikuje oko jednog motiva, dok je virtualnoj okosnica nešto sasvim drugo.

Sam Flyn, 27-godišnji sin zaljubljenika u tehnologiju Kevina Flyna, istražuje nestanak svog oca i bude uvučen u računalni svijet prepun opasnih programa i gladijatorskih igara u kojem njegov otac živi već 25 godina. Sam, Kevin i njegov prijatelj kreću u ludu avanturu kroz vizualno savršenstvo cyber-svijeta koji postaje sve naprednijii opasniji…

2 u 1

Prvi Tron, sniman 1982. godine u svojoj filmskoj stvarnosti bavio se intelektualnim vlasništvom kao nečim nepoderivim dok je u svojoj virtualnoj priči glavni motiv filma bila sloboda govora i izbora.

Nasljedstvo gledateljima pruža istu stvar u istom omjeru ali s izmijenjenim motovima gdje je filmska stvarnost orijentirana na kritiziranje manijakalnog poriva softverskih kompanija da masno zarađuju na intelektualnom vlasništvu, dok je virtualna ovaj puta okrenuta intimnijem obliku dramaturgije, individualnom potragom za savršenstvom.

TRON: NASLJEDSTVO

Posuđivanje

Oblik scenarističke dosljednosti kakvoj, priznat ćete moramo skinuti kapu.  Ipak, nemojmo pretjerano brzati s pohvalama. Lisebergov utjecaj na pretežito mlade scenariste je neupitan i očit i kada su filmske posudbe u pitanju koje nisu izostale ni ovaj puta. Dapače, dosljedno je kao i  prvom filmu posuđivano iz ni više, ni manje nego iz Ratova Zvijezda. U nešto diskretnijoj verziji ovdje ćete doživjeti sraz legendarnog 'Millenium Falcona' i imperijalnih 'Tie fightera' što neće biti jedina posudba koju ćete uočiti u Nasljeđu. Opet, bolje da su posuđivali iz istog filma kao i ranije nego da su kojim slučajem posegnuli za mlađim filmskim naslovima od čega smo i strahovali.

Kvaliteta vs. Kvantiteta

Premda će poneki gledatelj vjerojatno zamjeriti što su neki dijelovi priče stisnuti, praktički kompresirani pa djeluju nedorečeno no to iza sebe skriva poštedu od minutažnog mrcvarenja.

TRON: NASLJEDSTVO

Ne mora svaki filmski ep bilo ZF, bilo povijesni biti ovjenčan maratonskom minutažom i 127 minuta je idealna dužina da se pristojno prikaže ovakva žanrovska priča. Ovo može biti samo plus i još jedan poziv da ovaj film pogledate na velikom platnu a po mogućnosti u 3D tehnici koja je ovdje doživjela svoj vrhunac godine.

Elektron - Nasljedstvo

Razvoj tehnologije kompjuterski generiranih slika je ovdje doživio svoj potpuni procvat dok je 3D tečan do te mjere da je nemoguće ne-uživati u ovom vizualnom slatkišu. Fantastično osmišljena CGI scenografija i kostimografija uz fenomenalan soundtrack dueta elektronske glazbe „Daft Punk“ potpuno se uklapaju u kompletnu Lisbergerovu viziju ove priče čime je Tron: Nasljedstvo kao filmski ep o svijetu arkadnih video igara zapravo potpuno zaokružen.  Ako još k tomu dodamo suptilnu kritiku softverskim divovima koji sada već čine sigurnosna čuda ne bi li zaštitili svoje intelektualno elektroničko vlasništvo a i premasne cijene istog. To je onaj kompresirani, da ne kažemo zipani dio priče koji će svoj vrhunac vjerojatno(nadamo se) doživjeti kroz animirani mini serijal koji bi svoju premijeru na TV trebao doživjeti slijedećeg ljeta. Dobar dio kritike nije baš dobro prihvatio onu drugu, virtualnu priču. Odnosno, kao da su očekivali nešto novo i revolucionarno a kad dobili najobičniju akcioniziranu, CGIziranu, ZFiziranu potragu a savršenstvom. Postavljam pitanje: POSTOJI LI AKTUALNIJE OSOBNO PITANJE U DANAŠNJICI?

Glavni motiv priče je u savršenom skladu s aktualnim društvenim momentom. Potraga za savršenstvom, za srećom je glavni drive modernog društva. Traže se savršeni računalni sistemi, savršeni motocikli, savršeni automobili, savršeni primjeri društva, savršene ljepotice na stranicama magazina. Društvo je zapravo kroz potjeru za srećom negdje skrenulo u potjeru za savršenstvom i eto ga, Tron: Nasljedstvo baš to i prikazuje, samo žanrovski a ne kroz nekakvu konzervativnu tradicionalističku dramu. Nejasna mi je ta totalitaristička kritičnost spram ovakvog oblika prikazivanja potjere za osobnom srećom.

Man you're messin' my Zen!

Pogodili ste, ciljam na Mr. His DudenessJeff Bridges. Ovaj glumac naprosto zna svoj posao. Znači, dobar glumac na platno ne stavlja sebe nego lik koji igra. Kao i u prvom Tronu Briges igra dvije istovjetne suprotnosti, program koji je kreirao Clu i sebe Kevina Flynna u virtualnom svijetu. Clu je hladnokrvan, programiran do kraja sprovesti svoju namjenu dok je Kevin Flynn i dalje onaj srčani tip iz 1982. koji je nakon vrtoglavog uspona shvatio da novac nije sve što čovjeka čini sretnim te se komotnjački vratio u svoje početne asketske okvire u kojima je personalni 'Zen' jako bitna komponenta dana a savršenstvo se nalazi nadomak ruke i produkt je našeg življenja.

Bridges odlično daje starca izmorenog tridesetogodišnjim čekanjem iskupljenja i šansi da se vrati gdje mu je i mjesto.

JEFF BRIDGES

Duet za mlađe generacije

Garretta Hedlunda smo prvi puta imali prilike gledati u „Troji“ gdje su ga pojela puno žešća glumačka imena, no zato nam je nedavno jedna domaća televizijska kuća pružila šansu re-upoznavanja s ovim mladićem u filmu „Najbolji tim“. Nema sumnje da je Garret pravi slatkiš za oči ženske publike, mada mu ne možemo naći ni previše zamjerki za ulogu Kevinovog (Bridges) sina Sama Flynna. Ono što tek možemo žaliti što je lik kreiran trendovski, dakle po ukusu mlade ženske publike-mladi smrknuti buntovnik kojem će smiješak zadovoljstva na lice donijeti tek otvoreno suprotstavljanje a potom i sramoćenje suparnika s kojim je u sukobu. Smeta me što nema onog klasičnog fakinskog šarma koji je nosio Bridgesov lik iz 1982. No, to nije toliko do mladog Hedlunda koliko do scenarističkog tima koji je odigrao zihericu.

OLIVIA WILDE

Drugi dio ovog dueta je prezgodna Olivia Wilde, odnosno ISO program Quorra. Nema se tu što puno reći, djevojka opako izgleda u tom programiranom odijelu. Ona je tu da padne na Samovo skulirano držanje i da nam dočara žensku akciju opakog vitlanja petama ali i šakama. Programski „Posljednji Mohikanac“ koji neće sjediti sa strane i čekati da muškarci odrade svoj dio posla nego će se izravno ubaciti u akciju ali, budimo realni, tu je i kako bi mladi Garrett izgledao žešće na svom Duccati motociklu.

Lisberger/Bailey/Silver

Lisberger je oko sebe okupio dobru ekipu, uz njegove zasluge za osnovne konture priče, koliko su dobre o tom-potom, Tron-Nasljedstvo svoj impresivan izgled može najviše zaslužiti Jeffrey Sivleru koji je producirao naslove poput 'Dan obuke', '300-Bitka kod Termopila' i 'Terminator-Spasenje' i redatelju Josephu Kosinskom koji je svoju slavu stekao upravo svojim CGI radovima i to na reklamama za gejmerske naslove poput 'Halo 3' i 'Gears of War'. Zaista, vizualno Tron-Nasljedstvo je impresivan film koji će vas posebno u svojim akcijskim momentima ostaviti bez daha. No, priča neće ostaviti upečatljiv dojam i u to budite sigurni. Tome ponajviše smatram krivim Lisbergera koji se naoružao mlađim scenaristima od kojih niti jedan do sada nije radio na filmskom scenariju, a upravo kako bi vjerujem mogao na njih uvelike utjecati pri oblikovanju priče i samih likova. Dok najvećeg krivca za tipičan nemaštoviti modernistički lik mrelca Sama Flynna (imam-loš-dan-al-kad-mi-je-tako-izgledam-uberkul) držim Adama Horovica koji je svoj scenaristički zanat pekao u sapunjarskim TV naslovima poput 'Felicity' i 'Tree Hill'.

Razočarenje?

Na koncu, mnogi se nakon toliko polomljenih kritičarskih kopalja pitaju - pogledati Tron: Nasljedstvo u kinu ili čekati DVD? Odgovor je bez sumnje, KINO, 3D po mogućnosti! Ovaj film zapravo nema čime razočarati. Oni koji su kao djeca geekovi bili zaluđeni prvim filmom, jednako će oduševljeno reagirati i na ovaj. Dok oni koji nisu gledali prvi Tron će biti dovoljno nahranjeni fantastičnom CGI akcijom i čak duplom dozom Jeffa Bridgesa.

Tron: Nasljedstvo vam vjerojatno neće ostati u nekakvom dugoročnom pamćenju ali je sasvim pristojan uvod u novu filmsku godinu.

premijera Tron tron noć tron legacy tron: nasljedstvo Leicester Square odeon tron 1982


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (1)

plavo 06.01.2011. u 11:57:44 Film je totalno razočaranje i preporučam ak se baš hoće gledati onda na DVD-u jer 3D ima samo par scena kad se voze na motorima i to je to a priča je nepovezana i zmotana totalno razočaranje. A jučer sam gledala Orašara 3D puno bolji od toga
Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?