Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Transformers: Tamna strana CGI kinematografije

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 26.07.2011. / Autor: Mladen Šagovac Transformers: Tamna strana CGI kinematografije

Još od filma 'Dan nezavisnosti' (1996) američko sveopće spašavanje svijeta od vanzemaljske opasnosti je publici počelo ići na jetra. Svaki novi film koji prenaglašeno puše u tom smjeru kritika spremno dočekuje na nož.
Kad su krenule najave za novi nastavak mehano franšize sa svih strana je prštalo kako je ovo 'onaj' obećavajući nastavak. Vjerojatno bi i bio da ga nisu bezočno razvukli na 157 minuta a sve u pokušaju da pariraju spektaklima fantazije koji nam se i nakon tri sata gledanja čine prekratkima, i da ga nisu prikazali toliko pro-američkim. Jedino što u ovom filmu drži vodu su specijalni efekti te CGI koji je potpuno impregniran u živu sliku tako da se ni najmanje ne osjeti prisutnost 'virtualnog'. Sve ostalo a počev od scenarističkih motiva je akcijska priča za djecu starosti 13 do 17 godina lišena bilo kakvog dobrog ukusa.

Redatelj Michael Bay odavno je pokazao da ga ne interesira rafinirana kimenatografija, već isključivo američka (white trash) publika koja će popušiti bilo kakvu priču koja izgleda spektakularno i u kojoj su oni međunarodni policajac ili nacija koja spašava svijet od sveopće propasti. Ozbiljno sagledano, Michael Bay je u posljednjih devetnaest godina snimio samo jedan zaista kvalitetan film. 

157 minuta CGI-a

Transformers: Tamna strana mjeseca je film u svakom pogledu po ukusu američkih republikanaca kojima odgovara ovakvo metaforičko obračunavanje sa ilegalnom imigracijom i korporacijama koje američki profit dijele sa stranim ulagačima. Autobotovi su ovdje prikazani kao legalni lojalni imigranti koji su Zemlju (SAD) prihvatili kao svoj novi dom te poštuju i služe svoje "domaćine", dok su Deceptikoni zločesti ilegalni imigranti koji žele preuzeti planet, odnosno ovdje prenijeti ostatke svog (Cybertron) i starosjedioce pretvoriti u roblje (jeftinu radnu snagu) koje će raditi za njih. Da ovaj filmski napad na sve neameričko na američkom tlu bude jasniji ubačen je lik poslovnjaka (Patrick Dempsey kao Dylan) koji radi u sprezi sa Deceptikonima i pomaže im u preotimanju planete. Sve to nekako previše podsjeća na situaciju s američkim trgovinskim lukama u kojima većinsko vlasništvo mahom imaju korporacije s Arapskog poluotoka.

Tu je i Sam Witwicky (Shia LaBeouf) mladi Amerikanac koji je završio visoku školu ali nikako ne uspijeva pronaći posao što je očit pokušaj vezivanja priče uz mladu američku publiku koju posljednjih godina zasigurno muče takvi problemi. Američki filmski spektakli su nerijetko sredstvo najave političkih smjerova "najdemokratskije" države svijeta a u ovom filmu je publika suočena s nemilosrdnom egzekucijom (bez suđenja) glavnih negativaca nakon što isti ponude primirje ne bi li spasili život. Sjetite se kako je ove godine maknut američki neprijatelj br. 1.

Prespektakularan spektakl

Ovom filmu bi i 120 minuta bilo previše, toliko scenarističkih bljuvotina na jednom mjestu nema što tražiti na filmskom platnu. Netko je napisao kako će 3D upropastiti kinematografiju. Neće. Upropastit će ju ekscesivno korištenje CGI-a koje u rukama pojedinih holivudskih producenata i redatelja izgleda kao da ste bahato bogataško dijete odveli u 'Charlijevu tvornicu čokolade'. Ovakvo korištenje kompjuterski generiranih specijalnih efekata i slika pada na razinu najobičnijeg kiča. Ljepotu tečnog stapanja žive i CGI slike ovdje uništavaju bizarnosti prema kojima bi se Al-Quaeda opako namučila da je umjesto 'Blizanaca' u New Yorku za svoj teroristički napad odabrala bilo koju zgradu Chicagu. Na žalost zbog ljepote 3D-a, koja je ovdje do kraja ispeglana, i vrhunskog CGI-a, publika će lakše progutati ovakvu populističku splačinu nego nešto umjetnički sadržajnije. Da je, ne daj Bože, Goebbels pri ruci imao redatelje poput Michaela Baya originalni nacisti bi samo na krilima propagande i danas harali svijetom. Ovo je film za tipove kao što je Anders Bering Breivik, film u kojem su obje strane isključive i nacistički raspoložene te priznaju suživot isključivo po uvjetima pobjednika.

Citirat ću dva nezavisnjaka koji su prije deset godina snimili kratki indie 'Killing Michael Bay' (2002.) - Što je veći zločin? Ubojstvo Michaela Baya ili snimanje loših filmova?

Transformersi Michael Bay Patrick Dempsey recenzija Transformers Mladen Šagovac Shia LaBeouf Transformeri Rosie Huntington Whiteley Dark of the Moon


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (1)

djCvrle 26.07.2011. u 22:09:39 Gluplji članak nisam čitao godinama!Palac dolje Mladene :-(....
Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?