Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: MaksimUm (Megamind)

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 07.12.2010. / Autor: Mladen Šagovac Gledali smo: MaksimUm (Megamind)

Čini se da su u zadnje vrijeme u modi zlikovci koji su zapravo više anti-heroji ili još primjerenije bi ih bilo nazvati anti-zlikovci, nego stvarni zlikovci da bi se do kraja priče pretvorili u heroje. Takav je recentni 'Kako je Gru ukrao Mjesec', takav je i urnebesni MaksimUm. Ono što je zapravo najbolje u animiranom filmu MaksimUm jest postavljanje priče u kontekstu "Što ako...?".

MaksimUm je najgenijalniji superzlikovac kojeg je svijet ikad upoznao. I najneuspješniji. On već godinama pokušava osvojiti Metrograd na sve zamislive načine. Međutim, svaki pokušaj završi katastrofalnim fijaskom zahvaljujući superheroju s plaštom po imenu Metroman, nepobjedivom heroju sve do dana kada ga MaksimUm slučajno ubije usred provedbe jednog od svojih šeprtljavih zlih planova. Odjednom, MaksimUmov život gubi svrhu. On je superzlikovac bez superheroja. On shvaća da je ostvarenje životnog cilja najgora stvar koja mu se ikada dogodila. MaksimUm odluči da je jedini izlaz iz dnevne rutine stvaranje novog suparnika, po imenu Titan, na prvi pogled većeg, boljeg i jačeg od Metromana. Titanu ubrzo sine da je biti zlotvor mnogo zabavnije nego biti pozitivac.Uz jedan detalj - Titan ne želi osvojiti svijet - on ga želi uništiti. MaksimUm sada mora odlučiti. Hoće li se boriti protiv vlastite dijabolične kreacije? Može li je poraziti? Može li najpametniji čovjek na svijetu napokon donijeti jednu pametnu odluku? Može li zli genij postati neočekivani heroj vlastite priče?

Scenaristi zapravo od samog početka koketiraju pitanjima na koje ubrzo nude i odgovore svojeg viđenja slike. Koji su uopće korijeni strip-film ZF negativaca? Kako dolazi do preokreta u njihovim glavama da postanu zli? Na kraju i jesu li oni uopće zli ili su samo dovedeni u situaciju da im nije preostalo ništa drugo nego da izigravaju zlikovce? Tu se odmah mora primijetiti da je Megamind zapravo inteligentnije ispričao taj dio priče o negativcu u odnosu na "Grua". No sličnosti u ove dvije priče ne zaustavljaju je samo na prepričavanju "zločinačke" strane medalje. Baš kao i Gru, Megamind govori neobičnim akcentom, upravlja malom armijom radnika (ovdje su mehanički), gotovo rijetko uspijeva u svojim "zločinačkim" nakanama i katastrofično je simpatičan koliko god da je groteskno dočaran.

Što ako...?

Što ako bi negativac u priči konačno i jednom za svagda zatukao i uništio pozitivca?E tu, u tom grmu leži zec ovog otkačenog filma.

Preokret kakav nitko pa čak ni sami likovi u filmu ne očekuju a ishod kojeg vodi u jednom potpuno novom smjeru koji će pak odvesti do novog preokreta priče i tako još dodatno zapapriti zabavu i mlađim i starijim gledateljima.
Da, ovo je animirani film koji mladu publiku ne doživljava kao balavce i ne pruža im predvidljivu priču koja nudi samo tonu urnebesno smiješnih akcijskih momenata već ih iznenađuje dvostrukim preokretom priče. Dapače, to je sve još popraćeno sitnim malim iznenađenjima u filmu koja svog glavnog lika od samog početka pa do kraja tretira kao apsolutnog luzera pa čak i u momentu apsolutnog trijumfa.

Dobro i Zlo

Unatoč činjenici da je glavni junak od početka priče negativac, MaksimUm profinjeno barata sa nitima tradicionalne borbe dobra i zla. Zlo i dalje ostaje zlo i čini zlo samo kako bi činilo zlo, samo mu je ovdje dodana komponenta u kontekstu - OK budi zao ali zlikovci su po defaultu - luzeri. Vrlo je jasno istaknuto da zli uglavnom samo žele privući pažnju na sebe što i nije baš impresivno.

Slatkiš za oči, milina uhu...

Animirani film MaksimUm je vizualno maksimalan užitak za oči, gotovo na tragu legendarnih Izbavitelja. Čak je i u tom aspektu za nijansu bolje napravljen od filma 'Kako je Gru ukrao Mjesec'. Dok je zvučna kulisa dodatno zapaprena najzlikovskijim i žestokim havy-rock pjesmama poput Back in Black ili Highway to Hell AC/DC-a.

Kada idemo u glasove, gledali smo englesku verziju pa tu podjelu uloga možemo samo hvaliti. Papučarski glas Willa Ferrella pruža totalnu komiku anti-negativca posebno u momentima kada pokušava izigravati nekakvu superiornost.  Muževan kulerski glas njegovom antipodu Metro Manu daje Brad Pitt, dok je Jonah Hill fantastično oblikovao iritantnog psihotika Titana. Tina Fey daje glas glavnom ženskom liku, novinarki Roxanne Ritchie. I tu zapravo dolazimo do negativnosti vezane uz ovaj film.

MaksimUm je praktički totalno rađen za mušku populaciju. Muškarci dominiraju od početka do kraja filma, unatoč ženstvenoj odlučnosti lika Roxanne ona je ograničena upravo na tu ženstvenost.

Ne baš sociološki korektna komponenta filma. Također ono u čemu MaksimUm manjka je komponenta emotivnosti kakva je primjerice prisutna u također DreamWorksovom 'Kako istrenirati zmaja'. Što i ne mora nužno biti manjkavost jer ovo je u prvom redu komedija u štihu Willa Ferrella

Urnebesno, dinamično, prevrtljivo i u kompletu zabavno.

Ocjena: 7,5

Brad Pitt recenzija animirani Megamind Tina Fey Jonah Hill maksimum


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?