Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: Kauboji i izvanzemaljci

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 19.08.2011. / Autor: Mladen Šagovac Gledali smo: Kauboji i izvanzemaljci

Kauboji i izvanzemaljci? Zvuči intrigantno. Hm... A zašto ne?

Ne dajte se zbuniti. Nije to ništa novog, nije to nešto što već niste imali prilike vidjeti. Trenutno najbliži (našoj publici)i najočitiji primjer susreta Divljeg zapada i izvanzemaljske inteligencije je Star Trek. Još je kapetan Kirk u jednoj epizodi uletio u 'Obračun kod O.K. korala', tada je vanzemaljski element u priči bio Mr. Spock. U manje popularnoj verziji serije 'Star Trek: Enterprise', kapetan Archer se u  trećoj sezoni sa svojom posadom spušta na planet naseljen Zemljanima koje su izvanzemaljci oteli u vrijeme najpoznatije epohe američke povijesti i ostavili ih na nasumičnom planetu. No, to je neka sasvim druga priča a i sasvim drugačiji kontekst.

Star Trek: North Star; Season 3

Absolution je grad usred pustinje, negostoljubiv prema strancima. Čeličnom rukom ga vodi Colonel Dolarhyde i bez njegovog odobrenja nitko se ni ne miče ulicom. Ali prava prijetnja stići će s neba, a građani će iskusiti strah kakav nisu mogli zamisliti. Jedina nada za spas im je tajanstveni stranac koji se ne sjeća svoje prošlosti. On će okupiti bivše suparnike protiv zajedničkog neprijatelja i pripremiti ih za epsku borbu za opstanak.

Kako god, Favreauvova ideja nije ni nova, ni originalna. Film 'Kauboji i izvanzemaljci' je zapravo adaptacija strip romana Scotta Mitchella Rosenberga. Digla se velika prašina oko filma koji pokušava u jedan izravni paket spojiti izvanzemaljce i američke naseljenike Divljeg zapada, možda malo i prevelika. S obzirom na impresivan broj scenarista koji su radili na ovom filmu, teško se oduprijeti misli da je Favreau snimio ovaj film s nakanom da iz njega prije ili kasnije nastane kakav televizijski spin. Likovi u filmu su gotovo nepodnošljivo tipični za žanr westerna da će svatko malo ozbiljniji ovaj film doživjeti kao: „BlondieLeoneMeetsStarTrekTytoAlieneČuvaraLegende“.

Oni koji se uspiju približiti imaginacijskoj razini otvorenije i slobodnije mašte, ovaj će film doživjeti kao ultimativan spoj dva iznimno popularna žanra kinematografije. No, nitko ga neće doživjeti epohalnim. Izuzev, ljutitih obožavatelja Harrisona Forda koji su konačno dobili priliku gledati ga u ulozi pravog pravcatog starca.

Ford u ovom filmu ne blista, iako se njegova izvedba stare grintave životne iskusnjare Woodrowa suočenog s mogućim gubitkom potomka a u društvu "potomka" kakvog je priželjkivao čitavog života, čini dojmljivom. Lik Woodrowa opet u američki film stavlja žižu odnosa otac-sin iako isti nikako nije krucijalan za fabulu ovog filma, na tome se inzistira kroz cijeli film a proteže se djelomično i na središnji lik priče koji svoj početni oslonac pronalazi u jednom drugom starcu, svećeniku Meachamu (Clancy Brown). Moguće je i da se Jon Favreau ili netko od scenarista pobojao srdžbe Svevišnjeg pa je dodan lik svećenika koji će unesrećenima pružiti Božju riječ utjehe u trenutku kada im muke zadaju stvorovi kakve ovozemaljska Crkva ne bi svrstala pod božju djecu ni u najcrnjim slutnjama. Ili su američki scenaristi masovno opterećeni odnosima sa svojim očevima, ili su ti odnosi trenutno top tema hollywoodskih psihijatara. Znači, hollywodske patetike u tom smjeru 'Kaubojima i izvanzemaljcima' ne nedostaje. Jedini stvarni plus u ovom filmu je kvalitetno napravljena karakterizacija likova, što se osjeti po svim likovima a i odnosima među njima, pa i onim „očinskim“ a najviše u odnosima spomenutog lokalnog moćnika interesantnog prezimena Dolarhyde i, opet znakovitog prezimena, Jakea Lonergana (Daniel Craig). Tu je i komponenta filmske detekcije koja je kvalitetno prenešena sa glavnog lika Lonegrana, koji nasred pustinje dolazi k svijesti s čudnom debelom narukvicom i općom amnezijom, na kasniji slijed radnje u kojem kompletna družina polako otkriva način na koji funkcioniraju ti, kako su ih sami nazvali, demoni. I to bi bilo to. Ostale komponente Favreauovog filma su siromašne a publika je prepuštena scenama akcije. Preokreti u filmu su predvidivi, osim jednog u kojem stanovita Ella Swenson (Olivia Wilde) neočekivano uskrsne na krajnje neobičan ali za ovaj naoko bizaran spoj filmskih žanrova donekle prihvatljiv način. Druga stvar koja kod njenog lika može zasmetati je neprirodno, isforsirano, držanje širom otvorenih očiju, na granici razrogačenog, ne bi li se naznačilo da je ona znatno drugačija u odnosu na ostatak oslobodilačke družine.

Jedini lik koji nema svoju neku smisaonu svrhu je gostioničar Doc,  koji je valjda osmišljen da opusti publiku od prevelike napetosti radnje. Totalni promašaj i nepotrebno trošenje glumca Sama Rockwella na apsolutno beznačajnu ulogu. Inače Doc, što je u američkom slengu obično skraćeno od "doktor", tijekom cijelog filma ne uspjeva uspješno pružiti medicinsku pomoć.

Kauboji i izvanzemaljci - foršpan

Na kraju ispada da naslov filma 'Kauboji i izvanzemaljci' ima daleko više potencijala od samog filma a koji su se mogli razgranati u neslućene i intrigantne fabularne širine. Međutim, očito da Jon Favreau ( Iron Man, Iron Man 2, Elf ) nema dovoljno redateljskog potencijala da se izdigne iznad filmskog campa u koji sve žešće zagriza koliko god da se trudio ovaj film prikazati westernovski skromnim. 'Kauboji i indijanci' se ograničava na isto što i desetci SF, pa i western filmova ranije. Odrješenje (Absolution) grijeha zbog počinjenog genocida gotovo 15 milijuna američkih Indijanaca. Štoviše pomirljiv ton i zajednička borba bijelaca i Indijanaca plemena Apache više djeluje kao blijedi pokušaj ispiranja usta nakon ispijanja gorke čaše surove istine. Amerikanci već desetljećima traže razne načine da se isperu od tog grijeha, što je kroz razne brandove prisutno u svakodnevici sjevera američkog kontinenta (Mustang, Tomahawk, Apache, Cherokee, likovi na kovanicama, itd.). Konačno, time se bavio i Cameronov Avatar za koji mnogi kažu da je prepiska i preinaka priče o Pocahontas a što je ultimativna priča o bijelačkoj "invaziji" na Sjevernu Ameriku. Dakle ni u tom smjeru Favreau nije učinio ništa novo. Šteta je, jer bi reference na moderne „posjete“ nepoželjnih izvanzemaljskih otimača, inače skromnih Amerikanaca kojima su obiteljski odnosi i Bog „dovoljni“ za sreću na ovom svijetu, ovom filmu dodale koju „uncu“ vrijednosti više. 'Kauboji i izvanzemaljci' je u svojoj suštini gledljiv film ali samo ako ste za tako nešto dovoljno maštoviti i pomirljivi.

Cinestar Cowboys And Aliens Western Harrison Ford recenzija trailer Olivia Wilde Sam Rockwell Daniel Craig sf multiplex Davor Ivanov Kauboji i Izvanzemaljci Jon Faverau Clancy Brown Noah Ringer Keith Carradine


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?