Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: Dečko, Dama, Kralj, Špijun

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 09.02.2012. / Autor: Ines Ignjacic Gledali smo: Dečko, Dama, Kralj, Špijun

Film Dečko, dama, kralj, špijun nastao je prema romanu Johna le Carrea 1974. godine, kao prvi dio Karla trilogije, sa ponešto izmijenjenim detaljima. Kako je riječ o ekranizaciji opširnog djela, nelaki zadatak učiniti pisanu zb(i)rku vizualnom i istovremeno opće privlačnom preuzeo je švedski redatelj Tomas Alfredson, gledateljstvu poznat po vampirskoj drami Neka uđe onaj pravi.

Izuzetno kompleksna i konfuzna triler misterija šturog je sadržaja, no pruža bogatu okolinu iz koje se može nagađati i izvoditi zaključke pa tako slijediti radnju. Bez prethodnog poznavanja literarnog djela to je nelak posao.

Srž priče je London u doba Hladnog rata i misteriozna organizacija sa malim brojem članova od kojih je jedan obavljao radnje koje nisu u skladu sa kodeksom organizacije i čiji je identitet kao izdajnika nepoznat. Državni službenik Oliver Lacon (Simon McBurney), angažira umirovljenog djelatnika Smileya (Gary Oldman) i mlađeg špijuna Guillama (Benedikt Cumberbatch) da otkriju tko je dao tajne informacije Rusima. Sumnja prelazi s jednog na drugog kolegu, pa kako raste broj potencijalnih krtica, tako raste i sveopća napetost. Na listi potencijalnih su samouvjereni kvazišpijun Bill Haydon (Colin Firth), bezlični Roy Bland (Ciarán Hinds), neljupki Scot Percy Alleline (Toby Jones) i mađarski emigrant Toby Esterhase (David Dencik). Svi su jednako zastupljeni i jednako sumnjivi.

Dečko, dama, kralj, špijun: Trailer

Film kombinira različite vremenske periode i dijelove svijeta. Potonja preskakanja su vješto izvedena, no temeljna lokacija ipak je zadimljena soba gdje svi sjede za stolom, od njega odlaze i  vraćaju mu se, jer to je mjesto gdje se nalazi poanta svega – to je stol za kojim sjedi Krtica.

Vizualno je postignut apsolutno autentičan retro ambijent, sa gotovo sepijskim kadrovima koji se svojim ograničenim rasponom, a ipak estetskim značajem odlično uklapaju u konfuznu priču. Oprez svakog pokreta i strah od motrenja i bivanja otkrivenim toliko je prisutan da je cijela atmosfera prožeta blagim oblikom paranoje. Upravo to mnoštvo likova, mnoštvo lokacija, mnogo vremenskih perioda i mnogo potencijalnih završetaka čine svojevrsni kaos koji dobiva smisao tek na samome kraju – ili je samome sebi svrha.

Film je nominiran za Oscara u tri kategorije (glavni muški glumac, originalna glazba, adaptirani scenarij).

Oscar recenzija Colin Firth triler Gary Oldman ines ignjačić Tomas Alfredson Tinker Tailor Soldier Spy Dečko dama kralj špijun špijun


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?