Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Gledali smo: Avanture Tintina

PREMIJERE I RED CARPET / OBJAVLJENO: 30.10.2011. / Autor: Mladen Šagovac Gledali smo: Avanture Tintina

Štogod mislili o vizualnim razlikama između originalnog stripa Belgijanca Georgesa Remia i filmskog animiranog 3D spektakla Stevena Spielberga i Petera Jacksona, Avanture Tintina, film je rađen s dovoljnom dozom poštovanja prema svom tiskanom izvorniku.

Ne samo Tintin, nego i svi ostali likovi nisu nagrđivani, odnosno, karakterno su ostali unutar okvira koje je postavio Remi a detekcijska naracija ostala je primat u priči koja, budimo iskreni, nije namijenjena odrasloj publici. Bez obzira na fabularnu infantilnost, ne morate zazirati od ovog filma jer ima tu dovoljno zabave i za odrasle, posebno one koji su odrasli uz ovaj strip ali i one emotivno vezane za omiljenu Spielbergovu filmsku franšizu.

Tri jarbola, dvostruka paluba i sijaset topova

Film prati znatiželjnog novinara Tintina (Jamie Bell) i njegovog prgavog psića Snowyja koji igrom slučaja dolaze do makete starog ratnog jedrenjaka "Jednoroga" s tri jarbola, duplom palubom i brdom topova upadaju uvučeni u misterij star stotinama godina. Tintin se nađe kao meta Ivana Ivanovitcha Sakharinea (Daniel Craig), dijaboličnog negativca koji vjeruje da se upravo kod Tintina nalazi potreban podatak povezan s drevnim piratom Redom Rackhamom. Tintin pritom upoznaje kapetana Haddocka uz čiju će pomoć pokušati pronaći posljednje počivalište Jednoroga - slavne brodske olupine koja skriva neprocjenjivo blago.

Spielberg/Jacksonov film zapravo je kombinacija tri Remijeve priče o mladolikom novinaru Tintinu koje su objavljivane od 1941. do 1944. :The Crab with the Golden Claws, The Secret of the Unicorn i Red Rackham's Treasure. Ako se i pronađe pokoja sitna duša kojoj će smetati unakrsno miskanje tri različite priče kako bi se dobila jedna zasebna, nije mu/joj za zamjeriti, vjerojatno nema pametnija posla u životu pa drvi po sitnicama. No, dovitljivost kojoj je pribjegao nativno britanski scenaristički trojac Moffat/Wright/Cornish je zapravo za svaku hvalu jer su skrčkali scenarij koji će zadovoljiti publiku koja je odrastala uz sijaset avanturističkih junaka od Indya Jonesa do Dr. Whoa (Moffat je u proteklih 6 godina napisao oko 20 epizoda ovog serijala), pa čak do Gooniesa a koji možda više ne prolaze kod današnje mlađarije koja od animiranog ili dječjeg filma zahtjeva da je u 3D tehnici.

Avanture Tintina: Trailer

Braća po akciji?

Novinar Tintin, dječačkog lica, nižeg rasta te s nosom za avanture i nevolje, potpuni je karakterni profil po Spielbergovom štihu, pa nema što čuditi da se uhvatio ekranizacije ovog strip junaka. Film je potpuno ispunjen spielbergovskom akcijom koja se osjeća u svakoj žešćoj sceni bilo jurnjave, bilo napetosti. Jurnjave, preskakivanja, vješanje po avionima u letu, borbe dizalicama, izvlačenje iz bezizlaznih situacija na krajnje bizarne a zapravo jednostavne načine u potpunom je razmjeru sa Spielbergovom infantilnošću. Štoviše, ne bi čudilo da je komadić svoje ranije inspiracije za karakterizaciju profesora Indiane Jonesa, Spileberg pronašao u Tintinu. Ovo je nešto što mnogi poriču, ali kada govorimo o zadnjem filmu iz Indy franšize mnogi drugi će pak reći da se ideje za 'Kraljevstvo kristalne lubanje' na debelo posuđivalo upravo iz stripova o Tintinu, konkretno, iz naslova 'Prisoners Of The Sun' i 'Flight 714'. Ovo bi vrlo lako moglo odvesti u diskusiju tipa, što je bilo prije(?), koka ili jaje(?). Dakle, u pitanju je nešto o čemu će publika sigurno razglabati ali će o tome zadnju riječ ipak imati Spielberg. Ako ga itko išta o tome pita. A da je Tintin, već jako dugo Spielbergova filmska želja govori podatak da ima prava na ekranizaciju ovog stripa još od 1981. godine. Inače, autoru Tintina,  Georgesu Prosperu Remiju - Hergeu, odmah na početku filma, kroz uličnog crtača odan je mali jednostavni omaž.

Spielberg / Kaminski / Jackson

Iako je CGI u potpunosti proizveden u Jacksonovoj Weta Digital produkciji, fantastična rasvjeta koju će svatko zapaziti zasluga je Spielbergovog snimatelja Janusza Kaminskog koji je ovdje prvenstveno nadzirao rad na rasvjeti. U noćnim scenama jak je osjećaj filmske noire vizualne atmosfere. Ovo je prvi animirani, odnosno, CGI film za koji se može sa sigurnošću reći da je potencijal umjetne rasvjete iskoristio do maksimuma. Inače, ova, očito plodna, suradnja na relaciji Spielberg/Jackson nastala je na krilima Spilebergove želje da snimi igrani film u kojem je samo pas Snowy trebao biti CGI/animiran, no, ispostavilo se da je Peter Jackson veliki obožavatelj Hergea te je Spielberga uvjerio kako bi, osim animiranog filma, bilo kakav drugi oblik ekranizacije ovog stripa bio nezahvalan prema velikom crtaču stripova.

Dobar avanturistički film

Premda 'Avanture Tintina' imaju dobre izglede da se pretvore u franšizu tipa Indiana Jones, čemu je ostavljeno prostora i na kraju filma, teško da će postići takav impakt na publiku. Publika teško prihvaća filmove koji previše podsjećaju na one koji su ih ranije oduševljavali. Tako se već sad mogu čuti negodovanja da je foršpan za 'Avanture Tintina' ispunjen indyjevskom akcijom. Opet, sudeći po uspjehu koji je postigla ekranizacija avanturističkog romana za djecu 'Koko i duhovi', mlada publika u Hrvatskoj gladna je kvalitetno sročenih avanturističkih filmova s elementima detekcije, pogotovo ako im je dodatni plus odlična 3D animacija. Ovim animiranim filmom, animirana kinematografija još dublje ulazi u zonu igranog filma.

Steven Spielberg Adventures of Tintin recenzija Peter Jackson animirani Mladen Šagovac Tintin Avanture Tintina


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?