Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Otvorena izložba "Grad filma - tvornica snova"

NAGRADE I DOGAĐANJA / OBJAVLJENO: 26.07.2014. / Piše: Mladen Šagovac Otvorena izložba "Grad filma - tvornica snova"

Rijetka je prilika da široko građanstvo bude u poziciji iz koje mogu izbliza promotriti filmske rekvizite, a još je rijeđa da se na jednom mjestu upoznaju sa širom lepezom hrvatske filmske baštine u koju ne spadaju isključivo sami filmovi već i promotivni materijali, rekvizite i kostimografija, priznanja a posebno filmske nagrade kao što su Zlatni lav i Oscar. Da, u Muzeju grada Zagreba, u Opatičkoj ulici imate priliku biti na korak do Oscara Dušana Vukotića i venecijanskog Zlatnog lava Veljka Bulajića. Autori izložbe "Grad filma - tvornica snova" su muzejska pedagoginja Vesna Lainer i vjerojatno najradišniji hrvatski povjesničar filma Daniel Rafaelić.

Oscar kojim je nagrađen Dušan Vukotić za film "Surogat"
Oscar kojim je nagrađen Dušan Vukotić za film "Surogat"

Izložba Grad filma - tvornica snova tematizira povijest Zagreba putem razvoja filmske industrije. Od prvog prikazivanja "živućih fotografija" u zgradi Hrvatskoga pjevačkog društva "Kolo" 1896. godine, grad je živio s filmom. Na izložbi je to, nadamo se, vidljivo putem filmskoga gradiva čuvanog u raznim arhivima i muzejima, napisa u ondašnjem tisku, iz predmeta čuvanih u privatnim kolekcijama... Iz prikazanog je razvidno da je Zagreb bio jedno od najvažnijih središta filmske produkcije u regiji. Ta se situacija ni do danas nije značajnije promijenila.

Grad Filma 5

Zagreb je privlačio sineaste, kako domaće tako i strane. Niz je društveno-gospodarskih prilika uzrokom iznimnoga zanimanja producenata za snimanje u Zagrebu i njegovoj okolici, ali su visokoprofesionalno filmsko osoblje, šarm zagrebačkih ulica, trgova, parkova te njegova gostoljubivost, neki od najpresudnijih.

Zlatni lav kojim je Veljko Bulajić nagrađen za dokumentarni film Skopje
Zlatni lav kojim je Veljko Bulajić nagrađen za dokumentarni film Skopje

U Zagrebu su snimani mnogi svjetski poznati (i gotovo nepoznati) filmovi i serije. Zahvaljujući tome na izložbi se može vidjeti niz filmskih nagrada bitnih za filmsku povijest Hrvatske, od Oscara preko venecijanskoga Zlatnog lava i pulske Arene do Zlatne nimfe s festivala u Monte Carlu; filmske plakate za prve filmove snimane u Hrvatskoj, Picassov plakat za film "Bitka na Neretvi"; fotografije sa snimanja filmova, scenariji, kostimi i sl. Nadalje, brojni isječci iz filmova koje posjetitelji mogu pogledati na izložbi, svojevrsno su svjedočanstvo o gradu i njegovoj prošlosti. U njima prepoznajemo grad kojeg više nema, grad koji je neumitno mijenjao svoje lice, pa tako ti filmovi pored umjetničke, sadrže i dokumentarnu vrijednost. Dio izložbe posvećen je i pionirima filma u Zagrebu, Oktavijanu Miletiću, Maksimilijanu Paspi, Franji Lediću i Josipu Halli.

Kako smo već spomenuli, ovo je rijetka prilika da na jednom mjestu vizualno a uživo baštinite materijalno naslijeđe hrvatske kinematografije. Srećom, izložbu "Grad filma - tvornica snova" možete razgledati se do 2. studenog. No, ako je vjerovati obećanju koje je aktualni gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić dao na otvorenju ove za naše prilike stvarno jedinstvene izložbe, kroz neke tri godine mogli bismo dobiti i muzej posvećen isključivo filmskoj baštini. Do tad, ne budite ludi i kvalitetno iskoristite vrijeme. Izložba "Grad filma - tvornica snova" čeka na vaš selfie ispred Oscara kojim je Dušan Vukotić 1962. godine nagrađen za animirani film "Surogat".

Oscar zlatni lav dušan vukotić surogat oktavijan miletić Franjo Ledić Pablo Picasso veljko bulajić Daniel Rafaelić bitka na neretvi Vesna Lainer Grad Filma Tvornica snova Grad filma Tvornica snova muzej filmska baština hrvatski slikopisni zavod Maksimilijan Paspi Josip Halla


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?