Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Za početnike i publiku: Tko je tko na filmskom setu?

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 15.07.2014. / Piše: Mladen Šagovac Za početnike i publiku: Tko je tko na filmskom setu?

Snimanje videa mobitelom, svakako je posao koji može obaviti jedna osoba. Međutim, ukoliko je ideja filma kompleksnija, izglednije je će na projektu biti potrebno više suradnika kako bi filmsko djelo bilo realizirano. Pronašli smo kratki trominutni, simpatični video koji će vas provesti kroz opise pozicija unutar filmske ekipe.

Video: Tko je tko na filmskom setu

Producent (producer) je glavni koordinator procesa proizvodnje filma. Producenti su uključeni u gotovo sve elemente produkcije od početka do kraja. U produkcijskom procesu često imaju kreativne, financijske i administrativne pomoćnike. Financijski najplodniji producenti su Steven Spielberg, Kathleen Kennedy, Stan Lee, Jerry Bruckheimer i Frank Marshall.

Izvršni producent (Executive Producer) uglavnom je glavni investitor u film.

Voditelj proizvodnje (Production manager) pomaže u pripremi budžeta, nadgleda pripremu produkcijskog tima te na dnevnoj bazi donosi razne produkcijske odluke.

Redatelj (Director) upravlja svim kreativnim aspektima nastajanja filma. Tipično je za redatelja da ima potpunu kontrolu nad svim aspektima filma, ali nije rijetko da bude obvezan zahtjevima producenta ili filmskog studija. Redatelji su odgovorni za stil prepričavanja, kreativne odluke i rad s glumcima u filmu.

Ukoliko je film dobar, za to je uglavnom zaslužan redatelj. Ukoliko je loš, za to je uvijek kriv redatelj. Među umjetnički najpriznatije filmske redatelje spadaju Stanley Kubrick, Akira Kurosawa, Ingmar Bergman, Federico Fellini i mnogi drugi. Među regionalnima neki od najznačajnijih su Ante Babaja, Slobodan Šijan, Zoran Tadić i Dušan Makavejev.

Akira Kurosawa
Akira Kurosawa

Asistent režije (Assistant Director) je osoba koja je zadužena za funkcioniranje filmskog seta. U pravilu asistent režije organizira filmsku ekipu, priprema raspored snimanja i tijek produkcijskih aktivnosti.

Nadzornik skripte (Script supervisor) prati i evidentira snimljene dijelove scenarija. Među bitnim bilješkama koje zapisuje su i sva odstupanja snimljene scene od scenarija po kojem nastaje film. Zapisuje sve detalje koji su bitni da snimljeni materijal ima kontinuitet bez grešaka i bez izostavljenih dijelova. Zadužen je da ne bude "rupa u priči", grešaka u redoslijedu scena i sl.  Njegove se bilješke  kasnije u procesu montiranja filma koriste kako bi montaža bila bez grešaka i bez "rupa u priči".

Kamerman (Camerman) upravlja filmskom kamerom, radi na kompoziciji kadra. Usmjerava i pomiče kameru. Rukuje zoomom i fokusom objektiva (leće) te podešava ostale mogućnosti kamere koje utječu na snimku. Naravno obavlja i sve ostale operacije koju su vezane za funkcioniranje filmske kamere.

Nerijetko se ovaj posao u stranim kinematografijama dijeli na dva čovjeka filmske ekipe - operatera kamere i direktora fotografije. U tom slučaju direktor fotografije donosi odluke, a operater kamere (snimatelj) upravlja filmskom kamerom. Na zaglavlju hrvatskih filmova (završni titlovi) kamermane se često referira odrednicama kao što su fotografija, kamera i slika. U samom vrhu filmskih snimatelja nalaze se Gunnar Fischer, Jack Cardiff, Gregg Toland, Kazuo Miyagawa i Freddie Young. Jedan od najuspješnijih hrvatskih snimatelja današnjice je Vanja Černjul.

Jack Cardiff
Jack Cardiff

Asistent snimatelja (Assistant Camera) kod nas se često kolokvijalno naziva još "šarfer" (od njem. scharf/oštro) a osoba je koja je zadužena za fokus slike, a čest je slučaj angažmana i drugog asistenta koji pomaže prvom, bilježi tehničke informacije (postavke kamere, broj scene i snimke) na filmsku klapu i drži je ispred kamere.

Snimatelj zvuka (Boom operater) upravlja mikrofonima na držačima i kranovima kako bi što bolje snimio zvuk u sceni a da se pri tome uređaj ne vidi u kadru.

Far majstor (Key Grip) upravlja filmskim kranom ili s kolicima na šinama koji pri filmskom snimanju omogućavaju specifične kretanje (vožnju) kamere.

Majstor rasvjete (Gaffer) je zadužen za dizajn i izvedbu scenske rasvjete. "Gaferi" usko surađuju sa snimateljima kako bi sve na sceni bilo ispravno osvjetljeno.

Filmski set
Filmski set

Nadzornik specijalnih efekata (Special Effects Supervisor) je zadužen za kreativnu i tehničku izvedbu specijalnih efekata. Brine o svemu što će se polomiti, eksplodirati ili urušiti na sceni. U današnje vrijeme koordinirani su s računalnim programerima zaduženi za kompjuterski generirane efekte i slike (CGI).

Scenograf (Production Designer) je odgovoran za stvaranje vizualne pozadine filma. Usko surađuje sa snimateljem i redateljem s kojima zajednički određuje kako će izgledati scenografija filmskog seta.

Ovo je samo mali djelić članova filmske ekipe koji rade na filmskom setu. Broj ljudi zaposlenih na pojedinom filmu ovisi o sposobnosti producenta da prikupi budžet filma i ambiciji filmaša.

Obratite pozornost na zaglavlje filma (završne titlove, odjavnu špicu) i nemojte 'navrat-nanos' izletjeti iz kina čim završi finalna scena. Ostanite još koji minut dulje u kino dvorani i odajte počast ljudima koji su vam u prethodnim minutama omogućili uživanje u filmskoj magiji.

Akira Kurosawa Snimanje filma redatelji filmski set Jack Cardiff producenti


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?