Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

U fokusu: Kevin Costner

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 24.09.2010. / Autor: Moj Film

Rođen je u Lynwoodu u Kaliforniji  kao najmlađi od trojice sinova Williama Costnera, električara, i Sharon Tedrick. Nenametljiv i tih kao osoba, ali ipak jedan od najprepoznatljivijih lica današnjeg Hollywooda, Kevin Costner proveo je djetinjstvo u stalnoj selidbi jer je to zahtijevao očev posao. Talentiranost i svestranost pokazuje već kao dječak pjevajući u crkvenom zboru, pišući poeziju i pohađajući satove kreativnog pisanja. U srednjoj školi niže uspjehe i poznat je kao nogometna, košarkaška i baseball zvijezda. Upisuje California State University u Fullertonu, gdje je 1978. diplomirao poslovni menadžment.

Costner je još tijekom studija počeo pokazivati interes za glumu pa je počeo odlaziti na večernje satove glume, pet dana u tjednu. Kasnije je kratko radio za jednu kalifornijsku marketinšku tvrtku. Tijekom slučajnog susreta s glumcem Richardom Burtonom, koji je s njim započeo razgovor, Burton ga je savjetovao da krene putem koji stvarno želi i ako je to gluma neka jednostavno postane glumac. U to se vrijeme Costner oženio Cindy Silvom, Amerikankom portugalskog podrijetla. Uskoro je dao otkaz i zajedno sa suprugom otišao u Hollywood gdje je radio na ribarskim brodovima, kao vozač kamiona te na turističkim vožnjama čije su teme bili domovi slavnih. Tako je uspijevao prehranjivati sebe i suprugu, a uz to je obilazio i audicije.

Costner se 1983. pojavio u reklami za Apple Lisu. Dobio je ulogu u hitu Velika jeza. Snimio je nekoliko scena koje su planirane kao prisjećanja, ali izbačene su iz filma prije završne verzije. U filmu je glumio prijatelja koji je počinio samoubojstvo, oko čega se vrti cijela radnja filma. Ipak, on se u filmu pojavljuje samo u uvodnoj sceni kad ga pogrebnik odijeva za sahranu. Costner je bio prijatelj redatelja filma, Lawrencea Kasdana, koji mu je kasnije obećao ulogu u jednom od njegovih budućih projekata. Tako je Costner dobio glavnu ulogu u vesternu Silverado iz 1985.

Dvije godine kasnije Costner će dobiti pravu priliku s filmovima Bez izlaza i Nedodirljivi (oba 1987.). Bejzbolska iskustva iz srednje škole pomogla su mu u dva baseball filma: Bull Durham (1988.) i Polje snova (1989.). Oba filma su postigla značajan uspjeh u blagajnama kina, pa se Costner mogao posvetiti režiranju.

S budžetom od 18 milijuna dolara odlazi snimati vestern bajku kakvu Hollywood nije godinama vidio, Ples s vukovima (1990.). Film je bio nominiran za 12 Oscara, a osvojio ih je sedam, među kojima je dva Oscara dobio i Costner osobno - u kategorijama za najbolji film i za najboljeg redatelja, a Costnerova slava postala je neupitna. Sioux manjina mu je povodom filma darovala komad zemlje na kojem je sagradio golf teren. Zatim je snimio drugu kostimiranu epsku bajku, Robin Hood: Princ lopova (1991.) koji je također zabilježio značajan uspjeh u blagajnama kina. Iste godine glumi u hitu Olivera Stonea JFK (1991.), za koji mu je uloga bila ponuđena tek kada je istu odbio Harrison Ford.

Činilo se da Costner ne može pogriješiti jer je i sljedeći film, Tjelohranitelj (1992.), s poznatom pjevačicom Whitney Houston, gledajući novčani dobitak, prošao odlično. Ipak, došlo je i vrijeme kada mu je krenulo nizbrdo. Filmovi: Savršeni svijet (1993.), Vodeni svijet (1995.) i Poštar (1997.) dočekani su s razočaranjem. 1997. će propustiti izvanrednu ulogu predsjednika SAD-a u blockbusteru Air Force One koja je bila pisana baš za njega. Costner je čak i sudjelovao u nastanku scenarija 1996. Morao je odustati od uloge zbog kašnjenja filma Poštar, pa je nazvao Harrisona Forda i ponudio mu ulogu koju je ovaj s oduševljenjem prihvatio, a kasnije je često komentirao kako mu je neizmjerno zahvalan zbog toga.

1998. snimio je romantičnu dramu Poruka u boci i ponovno se vratio ulozi omiljenog sportaša u filmu For Love of the Game. U uspješnom filmu Trinaest dana portretirao je Johna F. Kennedyja. Zadnji redateljski uradak u kojem ima i jednu od glavnih uloga je vestern Otvorena prostranstva (2003.), koji je bio hvaljen od kritike, ali nije postigao značajniji financijski uspjeh.

STRANICA 1 OD 5 SLJEDEĆA
5

Trinaest dana (2000)

Trinaest dana ima 83% pozitivnih kritika na Rotten Tomatoes. Iako je vrhunsko filmsko ostvarenje, potpuno je podbacio sa zaradom od 33,094,473$, dok je u film uloženo 80 miliona dolara.
STRANICA 1 OD 5 SLJEDEĆA

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

ukleta kćer the new daughter ples s vukovima poštar jfk polje snova nedodirljivi trinaest dana

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?