Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Trči dječače trči - Kamil i Andzej Tkacz

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 29.01.2015. / Razgovarao: Mladen Šagovac Trči dječače trči - Kamil i Andzej Tkacz

Snimljen prema knjizi Urija Orleva koja je temeljena na  događajima iz života Srulika Fridmana, danas osamdesetogodišnjaka koji živi u Izraelu, "Trči, dječače, trči" film je koji se bavi identitetom pojedinca. Srulik Fridman imao je pet godina kada su Nijemci napali Poljsku i kada je započeo Drugi svjetski rat. Godine 1942. uspio je pobjeći iz Varšavskog geta. Do kraja rata preživljavao je u šumi uz dobrohotnu pomoć raznih ljudi, nakon čega je zbrinut u hebrejkom sirotištu u Varšavi.

Kako bi spasio vlastiti život dječak je prisiljen predstavljati se kao katolik. Nakon rata, 1948. godine, hebrejska agencija za traženje nestalih pronašla ga je, ali je on iz nepovjerenja u novi svijeti dalje tvrdio da je katolik. Unatoč početnom protivljenju, vratio se svojim hebrejskim korijenima.

Film redatelja Pepea Danquarta gotovo je ziheraški segmentalno posložen, što ga ne čini lošim, samo snimljenim na klasičan način. Posebno zanimljivo u ovom filmu "Trči, dječače, trči" je što su za jednu ulogu angažirana dva glumca. Jureka Staniaka odnosno Srulika glume braća blizanci Kamil i Andrzej Tkacz. Mladi glumački (i obiteljski) dvojac došao je u Zagreb predstaviti ovaj film čija je premijera pala točno na Dan sjećanja na holokaust što smo iskoristili kao priliku da nam sami prenesu dojmove o radu na filmu "Trči, dječače, trči". Glumom se prvi počeo baviti Kamil, a onda se ideja filmske glume svidjela i Andzeju.

Kako je to ovako mladim dječacima sudjelovati u velikoj filmskoj produkciji?

Kamil - Isprva nam je bilo malo čudno jer smo najednom bili okruženi velikim brojem ljudi s kojima smo radili. No, kasnije kad smo se malo bolje sprijateljili s filmskom ekipom postalo je zabavno. Bila je to za nas jedna velika avantura. Dobro, ponekad smo morali biti i ozbiljni jer smo i radili dosta ozbiljan i težak film.

Kako vam se čini lik Srulika? Kako ste ga doživjeli?

Andrzej - Imao je dosta težak život. Bilo mu je teško pretrpjeti te strahote boriti se za život. To vrijeme je bilo dosta teško i za odrasle ljude, a on je bio samo dječak.

Kamil - Meni je danas gotovo nemoguće zamisliti kako mu je bilo. Nas dvojica živimo u dobroj obitelji i mirnim vremenima.

Koji vam je dio rada na filmu bio najteži?

Andrzej - Bilo je teških scena, emocionalno teških. A dosta teško mi je palo kad sam morao jesti puževe. Redatelj je zamislio da u jednoj sceni jedem prave puževe, ali to jednostavno nisam mogao.

Je li vam bilo teško emocionalno se nositi s pričom?

Kamil - Bili smo mlađi kad smo snimali, pa nismo baš u potpunosti znali povijest Drugog svjetskog rata pa nam je bilo lakše. Nismo bili svjesni količine užasa koji se tada odvijao. Sudjelujući u tom filmu spoznali smo kolike je užase morao proći taj nevini dječak.

Koji film je inače na vas ostavio onako snažan dojam?

Andrzej - Prije rada na ovom filmu nismo baš gledali ozbiljne filmove. No u sklopu učenja za ulogu, gledali smo "Pijanist" (2002) i "Hrabro srce Irene Sendler" (2009) i stvarno su nas se dojmili.

Kamil - Sada i filmove općenito gledamo drugačije. Više analitički, uočavamo gdje je koji glumac pogriješio.

intervju interview Uri Orlev trči dječače trči Lauf Junge lauf Run Boy Run Pepe Danquart jurek kamil tkacz andrzej tkacz Srulik


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?