Moj Film na Facebooku Moj Film na Twitteru

Mušketiri kroz povijest: Svi za jednog, jedan za sve

FILMOVI I GLUMCI / OBJAVLJENO: 22.10.2011. / Autor: Sead Vegara Mušketiri kroz povijest: Svi za jednog,  jedan za sve

U filmskoj povijesti malo je filmova koji su rađeni kao ekranizacije književnih djela, a da su zaista uspjeli dočarati ono što je pisac napisao i opisao u knjizi. Za takvo nešto zaista morate imati genijalnog scenaristu (ili više njih) koji će uspjeti samu bit i dušu knjige prenijeti u scenarij ostajući vjeran izvornom tekstu i, naravno, dobrog režisera kojeg neće ponijeti nekakav umjetnički zanos da od toga napravi nešto što će biti razumljivo samo nekolicini ljudi. Francis Ford Coppola i Mario Puzo su sa ''Kumom'' dokazali da je moguće od odlične knjige napisati odličan scenarij i snimiti jedan od najboljih filmova svih vremena.

Redatelj Paul W.S. Anderson je na osnovu scenarija Alexa Litvaka i Andrew Davisa, koji su imali dosta slobodniji pristup adaptaciji literarnog klasika Alexandrea Dumasa ''Tri mušketira'', uspio snimiti zabavnu akcijsku avanturu. U tom slobodnijem pristupu adaptacije scenaristi su promijenili uloge nekih likova u odnosu na literarni predložak kao i karaktere, a o priči da i ne govorimo. Ukratko, mladi D'Artagnan (Logan Lerman) dolazi u Pariz da bi se priključio kraljevim mušketirima od kojih su ostali samo još Athos (Mathew Macfadyen), Porthos (Ray Stevenson) i Aramis (Luke Evans), dok kardinal Richelieu (Christoph Waltz) sprema zavjeru protiv kralja u čemu mu pomaže Milady de Winter (Milla Jovovich).

Tri mušketira i kraljičin dijamant
Prizor iz filma "Tri mušketira i kraljičin dijamant"

Prijašnje adaptacije (a ovdje ćemo spomenuti samo najbolje, nastajale u raznim periodima filmske povijest) su se, neke više, a neke manje držale originalnog literarnog predloška. Dvije uspješnice crno-bijelog nijemog filma su bile francuska verzija iz 1921. redatelja Henrija Diamant Bergera i američka, također iz 1921., sa tada vodećim holivudskim glumcem Douglasom Fairbanksom. U verziji rađenoj u Tehnicoloru iz 1948. sa Lanom Turner, Angelom Lansbury i Vincentom Priceom jedan od dva najpopularnija plesača toga vremena Gene Kelly (drugi je naravno Fred Astaire) je glumio D'Artagnana. Koliko je opširan Dumasov roman (preko 600 stranica) tako je i francuski redatelj Bernard Borderie odlučio da ne izostavi ništa i snimio film iz dva dijela raskošno produciran, sa sjajnom scenografijom i kostimima, i sniman na autentičnim lokacijama. Vjerojatno najbolja verzija je ona Richarda Lestera iz 1973. također podijeljena na dva dijela „Tri mušketira i kraljičin dijamant“ i „Četiri mušketira: Miladyna osveta“ čiju su glumačku postavu činile tadašnje zvijezde: Charlton Heston kao kardinal Richelieu, Christopher Lee kao Rochefort, Faye Dunaway –Milady, Raquel Walch –Constanca, Oliver Reed –Athos i Michael York kao D'Artagnan. Disneyjeva verzija iz 1993. koju je režirao Stephen Herek baš i nije vjerna adaptacija knjige, više pojednostavljena i izmijenjena da bi se mogla prodati tadašnjoj mladeži. Za glavne glumce je imala Charliea Sheena, Kiefera Sutherlanda, Olivera Platta i Chrisa O'Donnela kao mušketire, dok je Tim Curry bio i više nego odličan kardinal Richelieu, negativac za kojega jednostavno ne možete a da ne navijate.   

Četiri mušketira: Osveta Milady
Prizor iz filma: Četiri mušketira: Osveta Milady

Kao i svaka visokobudžetna produkcija, ''Tri mušketira'' ne može proći bez referenci na popularne filmove. Te reference ma koliko se apsurdne i smiješne činile, u tri slučaja dobro izvedene i u jednom ne baš tako kvalitetnom omažu, su ono što čini film ''Tri mušketira'' upravo onakvim kakav i treba da bude, a to je zabavan. Dumasov roman govori o političkim i ljubavnim spletkama koje su se u to viteško i galantno doba (radnja se odvija u Francuskoj u 17. stoljeću) tako dobro ispreplitale.  Bolji poznavaoci filmova će uočiti referencu na Spielbergov prvi Indiana Jones film ''The Raiders of the Lost Ark'' u sceni sa samog početka. Prekopiran je i famozni „stunt“ Toma Cruisea iz serije filmova „Nemoguća misija“, a odmah nakon njega slijedi i scena preuzeta iz filma ''Entrapment''. Ono što ni u kojem slučaju nije uspjelo jest scena – omaž spagetthi westernu Sergia Leonea „Za šaku dolara“ –u kojoj se D'Artagnan obraća zlikovcima na način Clinta Eastwooda (''Uvrijedili ste moju mulu'').

Tri mušketira: Trailer

Premostiti vječitu provaliju između kreativnog pisanja i komercijalne ekranizacije u povijesti kinematografije je pošlo za rukom samo rijetkima. Dvojica scenarista filma „Tri mušketira“ su računala na sve veći i veći odliv publike iz kina te su umjesto da se drže romantičarske verzije sa mačevalačkim dvobojima i hrabrim mušketirima odlučili da fokusiraju radnju na akcijskim scenama u kojima se puca iz razno-raznih topova i negativcima koji su u prvom planu. Time će možda i ponukati nekoga da pročita knjigu koja je i više nego dobra lektira. A da su premostili tu provaliju... to je već diskutabilno.

Tri mušketira Porthos Aramis Athos Three Musketeers Sead Vegara Milady DArtagnan


Povratak na popis novosti u odabranoj kategoriji

Komentari (0)

Komentiraj članak
Kako biste komentirali članak, morate biti prijavljeni.
Ukoliko nemate korisnički račun, možete se registrirati.

Top Dvd

Top BluRay

Pretraži projekcije

Trenutno u kinima

Koji glumac je najimpresivniji u ulozi žene?